Víte, co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti?

15. listopadu 2023

Víte, co je podílové spoluvlastnictví nemovitosti, jaké má specifika a jak v něm můžete rozhodovat o užívání a správě? Zjistěte to v našem dalším článku.

Tápete nad podílovým spoluvlastnictvím (někdy též podílovým vlastnictvím) nemovitosti a nevíte, co si pod ním představit a jak v něm rozhodovat o užívání a správě nemovitosti? Právě pro vás tu máme další článek.

Co je podílové spoluvlastnictví nemovitosti?

Jedná se o vlastnění jedné nemovitosti více osobami. Ze zákona má pak každý ze spoluvlastníků právo na celou nemovitost. Spoluvlastnění tedy není definováno tím, že by každý měl automaticky přidělenou určitou část nemovitosti, třeba patro nebo jednu místnost. Na tom, jakou část bude kdo užívat a jak se budou podílet na správě, údržbě apod., se musí vlastníci dohodnout mezi sebou.

Podílové spoluvlastnictví ze zákona nejčastěji vzniká darováním, dědickým řízením, smlouvou o koupi nebo třeba společným vybudováním nemovitosti a je uvedeno v katastru nemovitostí.

Jakým způsobem rozhodujete v podílovém spoluvlastnictví nemovitosti?

V podílovém spoluvlastnictví nemovitosti rozhodujete o jejím užívání, správě i údržbě hlasováním. Váš hlas má pak tím větší váhu, čím větší podíl nemovitosti vlastníte. Existují navíc různé druhy hlasování, které se od sebe liší druhem situace, o které rozhodujete, i počtem hlasů nutných ke schválení.

S jakými druhy hlasování se můžete v podílovém spoluvlastnictví setkat:

  • Běžná správa – při rozhodování o věcech běžné správy musíte mít nadpoloviční většinu hlasů. Proto jsou problematické poloviční podíly nemovitostí, kde s daným rozhodnutím musíte souhlasit oba. Pokud je pak mezi vámi zlá krev nebo nějaká křivda, máte na drama zaděláno.
  • Správa významných záležitostí – k těmto záležitostem patří například změna účelu nemovitosti nebo hlasování o rekonstrukci a k jejich schválení potřebujete nejméně 2/3 hlasů.
  • Nejvýznamnější rozhodnutí – pokud rozhodujete o věcech, jako zatížení nemovitosti hypotékou, zrušení zatížení nebo o čemkoliv, co by omezilo práva spoluvlastníků minimálně na deset let, potřebujete ke schválení rozhodnutí souhlas všech spoluvlastníků. Jestli si ale berete hypotéku nebo jinou půjčku z důvodu rekonstrukce dané nemovitosti, potřebujete souhlas jen 2/3 spoluvlastníků.

Pro platnost a závaznost rozhodnutí musíte každého spoluvlastníka o nutnosti rozhodnout vyrozumět. Výjimku máte pouze u akutních problémů, které musíte vyřešit ihned. U akutních problémů i v situaci, kdy druhého neinformujete, má spoluvlastník možnost rozhodnutí do 30 dnů u soudu zvrátit. Lhůta běží od okamžiku, kdy se o rozhodnutí dozvěděl.

Hlasováním si můžete zvolit i jednoho správce dané nemovitosti nebo si formou notářského zápisu dohodnou jiná pravidla správy nemovitosti. Aby se ale stala dohoda závaznou, musíte ji vložit do katastru nemovitosti. Tím se stane závazná i pro každého dalšího spoluvlastníka.

V případě, že se nejste schopni rozhodnout nebo jste přehlasováni, může vám pomoci soud nebo za vás rozhodnout.

Víte, jak zrušit podílové spoluvlastnictví nemovitosti?

Podílové spoluvlastnictví můžete zrušit několika způsoby:

  1. Získáte zbývající spoluvlastnické podíly nemovitosti – Pokud budete vlastnit všechny podíly, již se nejedná o spoluvlastnictví a můžete si s nemovitostí dělat, co chcete. Podíly vám druzí mohou prodat nebo darovat.
  2. Prodej vašeho podílu spoluvlastníkům – Spoluvlastnictví také může skončit tím, že svůj spoluvlastnický podíl prodáte (darujete) druhému spoluvlastníkovi, který díky tomu bude vlastnit celou nemovitost.
  3. Dražbou – Podíly můžete také koupit v dražbě. Toto řešení může po vašem návrhu přikázat soud.

V případě problémů můžete také svůj podíl prodat třetí osobě nebo si ho nechat okamžitě vykoupit a tím se ihned zbavit všech starostí. Více jsme se prodeji věnovali ve článku Jak prodat podíl nemovitosti.

Předchozí článek

Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti?

Následující článek

Víte, jak darovat spoluvlastnický podíl na nemovitost?

Přečtete si související články

20. listopadu 2023

Víte, jak darovat spoluvlastnický podíl na nemovitost?

Víte, jak darovat spoluvlastnický podíl nemovitosti osobě blízké i komukoliv jinému? Zjist...

Přečíst článek
13. listopadu 2023

Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti?

Chcete se zbavit věčných přenic spojených se spoluvlastněním nemovitosti a konečně prodat ...

Přečíst článek