Víte, jak darovat spoluvlastnický podíl na nemovitost?

20. listopadu 2023

Víte, jak darovat spoluvlastnický podíl nemovitosti osobě blízké i komukoliv jinému? Zjistěte, jak na to i jak zhotovit darovací smlouvu.

Chcete darovat spoluvlastnický podíl na nemovitost osobě blízké nebo komukoliv jinému a nevíte, jak na to, popř. vás zajímá, jak vytvořit darovací smlouvu podílového spoluvlastnictví? Poradíme vám.

Co je darování nemovitosti?

Darování nemovitosti je jednoduchý způsob, jak lze na někoho bezplatně převést majetek. Můžete tedy již za svého života rozhodnout mimo institut dědictví o tom, kdo ho bude mít. Sami si totiž vyberete, komu připadne, místo toho, abyste za sebe třeba nechali rozhodovat dědický zákon.

Často takto třeba rodiče darují nemovitost potomkům, kteří v ní s nimi bydlí a sami do ní již něco investovali. Zpravidla to pak podmíní věcným břemenem dožití, aby měli jistotu, že se o ně potomek postará.

Nemovitost můžete darovat komukoliv bez výjimky. Dokonce ji můžete darovat i více lidem najednou. Tehdy každému z nich darujete nějaký ideální spoluvlastnický podíl nemovitosti.

Jak darovat spoluvlastnický podíl nemovitosti?

Darovat můžete část nemovitosti, popř. i celou nemovitost více lidem. K tomu slouží darovací smlouva. Pokud darujete jen část nemovitosti, automaticky se stanete vlastníkem zbývajícího spoluvlastnického podílu nemovitosti. Když tedy darujete polovinu nemovitosti, což ve smlouvě označíte zlomkem ½, stanete se automaticky vlastníkem zbývajícího polovičního podílu nemovitosti.

Při darování celé nemovitosti na části ji můžete rozdělit na libovolně velké podíly. Jediná podmínka samozřejmě je, že sečtené podíly dají dohromady celek. Darovat takto můžete část bytu, domu nebo pozemku, popř. i byt, dům nebo pozemek na části.

jak darovat podíl

Jaký je postup darování spoluvlastnického podílu nemovitosti?

Postup darování má šest kroků a je jednoduchý. Pojďme na něj.

1. Zkontrolujte předkupní právo na spoluvlastnický podíl nemovitosti

Pokud jste vlastníkem pouze spoluvlastnického podílu, který chcete darovat, mějte vždy na paměti předkupní právo spoluvlastníků. Kvůli němu musíte podíl nabídnout nejprve dalším spoluvlastníkům. Pokud to neuděláte, může soud darování zneplatnit až tři roky od jeho uskutečnění.

Předkupní právo naštěstí platí jen v případě, kdy sami podíl zdědíte nebo dostanete darem, a to ještě jen půl rok od jeho získání. Předkupní právo se vás také netýká, pokud chcete podíl darovat blízké osobě, tedy dítěti, rodiči nebo třeba manželce či manželovi.

2. Zhotovte darovací smlouvu spoluvlastnického podílu nemovitosti

Nejsnazší cesta, jak získat darovací smlouvu, je stáhnout si některý z dostupných vzorů. Nejčastěji máte k dispozici darovací smlouvu pro ideální polovinu nemovitosti nebo obecnější darovací smlouvu pro podílové spoluvlastnictví. Vzory těchto smluv najdete na internetu zdarma. Zejména ve specifických případech je ale vždy lepší si na vypracování najmout právníka nebo ho nechat alespoň výslednou smlouvu zkontrolovat.

Smlouva by měla vždy obsahovat všechny potřebné informace o dárci a obdarovaném, podrobný popis darované nemovitosti, velikost darovaného podílu, úmysl nemovitost darovat (ze strany dárce) a dar přijmout (ze strany obdarovaného).

3. Přidejte do smlouvy úředně ověřené podpisy dárce a obdarovaného

Podpisy na smlouvě musíte vždy úředně ověřit, což můžete udělat lehce na jedné z poboček Czech Pointu na České poště. Ověření obou podpisů vás vyjde na 60 Kč.

4. Vytvořte dle vzoru návrh na vklad do katastru nemovitostí a podepište ho

Aby získal obdarovaný podíl, musíte do katastru nemovitostí vložit darovací smlouvu spolu s návrhem na vklad. Návrh na vklad do katastru lehce vytvoříte pomocí interaktivní aplikace nebo vyplněním formuláře.

5. Podejte návrh na vklad do katastru nemovitostí

Na katastr následně odevzdejte dva podepsané návrhy na vklad s podepsanou darovací smlouvou a uhraďte správní poplatek 2 000 Kč. Jeden návrh získáte zpět s razítkem katastrálního úřadu.

6. Vyřízení návrhu katastrem

Pokud katastr neobjeví žádnou chybu, nejpozději do 30 dnů od podání návrhu převede spoluvlastnický podíl nemovitosti na obdarovaného. Máte hotovo.

vyřízení papírů

Jakou platíte daň z darování spoluvlastnického podílu nemovitosti?

Pokud jde opravdu o darování a nebudete chtít po obdarovaném žádné finanční vyrovnání, netýká se vás daň z příjmů. Obdarovaný se této dani ale vyhnout nemusí. Jsou zde naštěstí výjimky.

Kdy obdarovaný nemusí platit daň z příjmu?

  • Pokud je manžel nebo manželka dárce nebo jeho příbuzný v přímé linii (dítě, rodič, prarodič, vnouče apod.)
  • Pokud je příbuzný ve vedlejší linii (sourozenec, synovec, neteř, strýc a teta, zeťové a snachy, nevlastní děti, rodiče manžela a nevlastní rodiče
  • Pokud s dárcem žil nejméně po dobu jednoho roku před převodem ve společné domácnosti.

V ostatních případech musí obdarovaný zaplatit daň z příjmů ve výši 15 % z nabytého majetku.

Daň a darování nemovitosti

Nejjednodušší je darování spoluvlastnického podílu nemovitosti osobě blízké

Patří k těm nejjednodušším způsobům darování. Při něm se totiž na vás nevztahuje předkupní právo, na obdarovaného daň z příjmů a stačí tedy vytvořit darovací smlouvu a s návrhem na vklad ji vložit do katastru.

Je darování podílu vždy to nejlepší řešení?

Darování je sice zajímavý způsob, jak například obdarovat blízké již za vašeho života, ale může to být i začátek nového problému. Spoluvlastnění nemovitosti sebou totiž přináší mnoho komplikací, které mohou vyvolat mezi vlastníky zlou krev. Více jsme o tom psali například v článku o podílovém spoluvlastnictví.


Někdy je proto lepší podíly třeba rovnou prodat a blízkým dát peníze. O nich se nebudou muset handrkovat a použijí je přesně na to, co potřebují. Více jsme o tom psali ve článku Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti.

Předchozí článek

Víte, co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti?

Následující článek

Víte, jak se zbavit spoluvlastníka nemovitosti?

Přečtete si související články

15. listopadu 2023

Víte, co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti?

Víte, co je podílové spoluvlastnictví nemovitosti, jaké má specifika a jak v něm můžete ro...

Přečíst článek
13. listopadu 2023

Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti?

Chcete se zbavit věčných přenic spojených se spoluvlastněním nemovitosti a konečně prodat ...

Přečíst článek