Víte, jak se zbavit spoluvlastníka nemovitosti?

10. ledna 2024

Se spoluvlastníky může být problém a často mohou blokovat dohodu o užívání nemovitosti. Víte, jak se zbavit takového problematického spoluvlastníka?

Podílové spoluvlastnictví nemovitosti může být problematické. Každý ze spoluvlastníků má totiž právo na celou nemovitost a vy se s nimi vždy musíte dohodnout na jejím užívání. Co když se ale dohodnout nedokážete, ale o nemovitost přijít nechcete? Zjistěte, jak se zbavit spoluvlastníka.

Jak se zbavit spoluvlastníka odkupem jeho podílu?

Základní a nejjednodušší možnost je, že se s problematickým spoluvlastníkem dohodnete na odkupu jeho spoluvlastnického podílu na nemovitost. Toto řešení se občas nazývá také dohoda o zrušení a vypořádání se s podílovým spoluvlastnictvím. Podstatou je, že se domluvíte na ceně, sepíšete dohodu, podáte návrh na převod vlastnictví na katastr nemovitostí a vyplatíte spoluvlastníka nemovitosti.

Pokud následně vlastníte všechny podíly nemovitosti, podílové spoluvlastnictví končí a nemovitost je jen vaše. Pokud ale ještě někdo vlastní nějaký podíl, stále se bude jednat o podílové spoluvlastnictví nemovitosti, jen budete mít o nakoupený podíl větší hlasovací právo rozhodovat o užívání nemovitosti.

Bohužel se odkup podílu nemovitosti často nepovede. Spoluvlastník může dělat problémy, zvyšovat neúměrně cenu svého podílu nebo třeba vůbec nechce prodat. Jak z toho ven?

Jak se zbavit spoluvlastníka s pomocí mediátora?

Další ze způsobů je najmutí mediátora, který se pokusí mezi vámi nastolit smír a umožnit doposud na hony vzdálenou dohodu. Může totiž ukázat, nakolik je pro všechny nevýhodné problematické spoluvlastnictví. V ničem jiném se však tento postup od toho předešlého neliší. Mediátor ale může být často právě tím, co váš spor rozřeší.

Jak se zbavit spoluvlastníka soudní cestou?

Poslední možnost je soudní vypořádání se se spoluvlastnictvím. To přichází na řadu až tehdy, když se nemůžete se spoluvlastníkem nebo spoluvlastníky dohodnout na užívání nemovitosti. Tehdy můžete požádat o pomoc soud. To lze udělat i v případě, že s tím ostatní spoluvlastníci nesouhlasí. Má to ale svá omezení.

Jaké jsou omezení soudního vypořádání?

  • Nevhodná doba – O zrušení spoluvlastnictví nemůžete žádat v nevhodnou dobu, což je doba, kdy na všechny spoluvlastníky působí stejně nějaká objektivní nepříjemná okolnost. Nejedná se tedy například o exekuci jen proti jednomu z nich.
  • Újma některého ze spoluvlastníků – Pokud by ze zrušení spoluvlastnictví vyplývala nějaká možná majetková ztráta nebo vážné ohrožení zájmů některého ze vlastníků, může soud na jeho návrh odložit zrušení spoluvlastnictví až o dva roky.

Obvyklým výsledkem soudu je pak přikázání prodeje problematického podílu nemovitosti zbývajícím majitelům. Soud zde také zpravidla stanoví i cenu, za kterou bude podíl prodán. Tato cena je klasická tržní dané části nemovitosti. Před tímto rozhodnutím ale musíte jako spoluvlastník, který má o toto řešení zájem, prokázat, že máte finanční prostředky na nákup. Soud tím chce předejít tomu, aby od vás dané prostředky nemusel následně bývalý vlastník vymáhat.

Zbavení se spoluvlastníka soudní cestou

Soud ale též může přikázat rozdělením společné věci, což se děje nejčastěji u pozemků, kde je však podmínkou, že každá část musí být pro nového majitele dostupná. U domů nebo bytů je zpravidla problém to, že musí vzniknout dvě samostatné bytové jednotky, což často nejde.

Pokud nejde ani jedna ze dvou předchozích možností, může soud přikázat veřejnou dražbu nemovitosti, jejíž výtěžek rozdělí majitelům dle výše jejich spoluvlastnického podílu.

Co dělat, když se spoluvlastníka zbavit nemůžete?

Jsou samozřejmě i okamžiky, když už máte nervy na dranc, nechcete čekat na rozhodnutí soudu a chcete jednoduše hned svůj spoluvlastnický podíl nemovitosti prodat. O tom jsme se rozepisovali třeba již ve článku Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti.

Prodej takového spoluvlastnického podílu nemovitosti se naštěstí v zásadě nijak výrazně neliší od prodeje klasické nemovitosti. Problém je ale v tom, že pokud ho nebudete prodávat spoluvlastníkům, je o něj malý zájem. Jeho prodej je proto zpravidla velmi dlouhý a prodejní cena nízká.

Pokud pak chcete prodat spoluvlastnický podíl někomu cizímu opravdu rychle, bez starostí a za férové peníze, často je výhodné sáhnout po službě okamžitý výkup nemovitosti. Díky němu dostanete peníze na účet již do 24 hodin od podpisu smlouvy, nebudete mít žádné starosti s administrativními a právními záležitostmi a ihned se zbavíte nervů spojených se spoluvlastněním nemovitosti. A to není špatné, co myslíte?

Vykoupíme podíly z nemovitosti

Chcete prodat spoluvlastnický podíl rychle a bez starostí?

Ozvěte se nám

Předchozí článek

Víte, jak darovat spoluvlastnický podíl na nemovitost?

Následující článek

Jakou daň z nemovitosti platíte u spoluvlastnického podílu?

Přečtete si související články

15. listopadu 2023

Víte, co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti?

Víte, co je podílové spoluvlastnictví nemovitosti, jaké má specifika a jak v něm můžete ro...

Přečíst článek
13. listopadu 2023

Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti?

Chcete se zbavit věčných přenic spojených se spoluvlastněním nemovitosti a konečně prodat ...

Přečíst článek