Jakou daň z nemovitosti platíte u spoluvlastnického podílu?

22. února 2024

Víte, jakou daň z nemovitosti platíte v případě vlastnění, koupě nebo prodeje spoluvlastnického podílu? Dozvíte se v článku.

Vlastníte spoluvlastnický podíl nemovitosti, koupili jste nějaký nebo jste ho prodali a nyní potřebujete vědět, jakou daň z nemovitosti ze spoluvlastnického podílu máte ze zákona platit? V článku zjistíte vše potřebné pro rok 2024.

Co je spoluvlastnický podíl nemovitosti?

Spoluvlastnický podíl nemovitosti je ideální podíl na vlastnictví nemovitosti. Nejde tedy o nějakou přesnou část nemovitosti, o přesnou část výměry, podíl je vždy ideálně definovaný a na užívání nemovitosti se musíte s dalšími spoluvlastníky dohodnout hlasováním. Váš hlas má tím větší váhu, čím větší podíl vlastníte. Více jsme to rozebírali již ve článku Co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti.

Jaké daně z nemovitosti se vás týkají u spoluvlastnického podílu v roce 2024?

V případě vlastnění, prodeje nebo koupě spoluvlastnického podílu nemovitosti musíte platit stejné daně, jako v případě nemovitosti. Při prodeji se vás tedy může týkat daň z příjmu a při nákupu daň z nemovitých věcí, kterou následně musíte každý rok odvádět. Liší se jen způsob, jakým můžete podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí nebo odvádíte tuto daň. Jak se to tedy dělá?

Typy nemovitostí

Vše potřebné o dani z nemovitých věcí u spoluvlastnického podílu

Daň z nemovitých věcí je daň z vlastnění nějakého pozemku, stavby apod. a odvádí se každý rok.

Jakým způsobem můžete podat přiznání nebo platit daně z nemovitých věcí u podílu?

Při podání daňového přiznání i platby daně z nemovitých věcí za spoluvlastnický podíl máte dvě možnosti, jak na to. Jaké jsou?

  • Platba daně skrze společného zástupce – Můžete si zvolit jednoho ze spoluvlastníků jako zástupce a ten za všechny spoluvlastníky podá souhrnné daňové přiznání. Ostatní spoluvlastníci již daňové přiznání k této nemovitosti podávat nemusí.

    Ačkoliv daňové přiznání podává zvolený zástupce, daň může uhradit kdokoliv ze spoluvlastníků tím, že uvede variabilní symbol společného zástupce.

    V případě, že zástupce přestane podíl vlastnit, musí si spoluvlastníci zvolit nového zástupce, který opět podá jedno daňové přiznání za všechny.

  • Samostatná platba daně – Daňové přiznání můžete podat také samostatně, k čemuž jste nuceni i tehdy, pokud to někdo ze spoluvlastníků chce udělat. Samostatně také nemůžete podávat daňové přiznání a platit daň v případě pozemku, který je v katastru nemovitostí evidovaný zjednodušujícím způsobem (je evidován parcelním číslem podle dřívější pozemkové evidence).

    V tomto případě samozřejmě každý platí daň samostatně. Nikdy ale není problém na další daňové období podat daňové přiznání skrze zástupce.

Kdy musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí?

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí v případě spoluvlastnického podílu podáváte tehdy, když:

  • jste v minulém roce nabyli spoluvlastnického podílu nemovitosti.
  • jste v minulém roce přišli o zástupce nebo se někdo ze spoluvlastníků rozhodl, že bude podávat daňové přiznání sám.
  • se nějak změnila spoluvlastněná nemovitost – postavili jste si vy nebo někdo ze spoluvlastníků přístavbu, nástavbu, zanikl stavební pozemek, změnil se druh nebo výměra pozemku, byla odstraněná stavba apod.

Pokud jste ale již dlouhodobý vlastník podílu a daňové přiznání jste již podali za nějaké minulé daňové období a nic se u vás nezměnilo, znovu ho podávat nemusíte. Daň vám bude každý rok automaticky vyměřena a vy ji budete muset zaplatit.

Do kdy musíte podat přiznání k dani z nemovitých věcí?

Daňové přiznání podáváte vždy do 31. ledna za předchozí rok. Pokud se tedy v minulém roce objevil nějaký důvod k podání daňového přiznání k dani z nemovitých věcí, musíte ho do 31. ledna podat.

Je samozřejmě možné, že jste o důvodu k podání do dané lhůty nevěděli, například protože ještě nebyl provedený zápis v katastru nemovitostí. Tehdy je vám dána prodloužená lhůta. Zpravidla ho musíte odevzdat do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, kdy byl provedený zápis v katastru nemovitostí.

Do kdy musíte zaplatit daň z nemovitých věcí?

Daň z nemovitých věcí pro rok 2024 musíte zaplatit do konce května. Pokud ale daň překoná částku 5 000 Kč, můžete ji zaplatit nadvakrát, do konce května a do konce listopadu.

daň z prodeje podílu nemovitosti

Vše potřebné o dani z prodeje spoluvlastnického podílu

Daň z prodeje spoluvlastnického podílu je klasická daň z příjmu a souvisí se ziskem z prodeje. Zisk se přitom vypočítá z rozdílu mezi cenou pořizovací a cenou prodejní. Tuto daň pak hradíte při prodeji vždy vy sami, pokud jste nebyli z její platby z nějakého důvodu osvobozeni. Daň hradíte i tehdy, když se nemovitost stala vaším obchodním majetkem.

Za jakých podmínek jste osvobozeni od daně z příjmu z prodeje podílu?

Tuto daň neplatíte, pokud splňujete alespoň jednu z níže uvedených podmínek a jste fyzická osoba.

Podmínky pro osvobození od daně z příjmu z prodeje podílu:

  • Vlastníte podíl 5, popř. 10 let – Daň z příjmu nemusíte platit, když mezi dnem, kdy jste vložili do katastru nemovitostí návrh na převod podílu, a dnem, kdy vložil nový majitel nový návrh uběhlo 5, popř. 10 let. 5 let platí pro všechny podíly, které jste získali do konce roku 2020, kdežto 10 let pro všechny, které jste získali v roce 2021. Pokud jste podíl zdědili od příbuzného v přímé linii, tj. rodiče, prarodiče atd., počítá se vám do této doby i doba, po kterou vlastnil nemovitost on.
  • V nemovitosti spojené s podílem bydlíte alespoň 2 roky před prodejem – Pokud bydlíte v nemovitosti, které se spoluvlastnický podíly týká, minimálně dva roky před samotným prodejem, také jste z platby osvobozeni. Pobyt zde můžete doložit trvalým bydlištěm v občanském průkazu, adresovanou poštou, výpisy z banky nebo třeba internetem, telefonem i energiemi na vaše jméno. Občas stačí i čestné prohlášení souseda.
  • Využijete peníze za prodej k řešení vlastního bydlení – Osvobozeni od platby daně budete i tehdy, když budete v nemovitosti spojené s podílem před prodejem bydlet a použijete všechny získané peníze k řešení vlastního bydlení – koupě, stavba nebo rekonstrukce nemovitosti, ale i třeba splacení úvěru, který jste k tomu již využili. Podmínkou je, že daná obytná jednotka nesmí zahrnovat jiný nebytový prostor než komoru, garáž nebo sklep a peníze musíte investovat do jednoho roku od jejich získání, popř. jeden rok do jejich získání.

Pokud něco z toho splňujete, nemusíte za prodej podílu odvádět daň. Nic z toho ale neplatí, jestliže je spoluvlastnický podíl součástí vašeho obchodního majetku nebo se jím během nutné doby k odpuštění stal. Platbě daně se vyhnete pouze jako fyzická osoba.

Do kdy musíte podat daňové přiznání k dani z příjmu?

Daňové přiznání musíte podat na finanční úřad, pod který spadáte jako fyzická či právnická osoba. Pokud ho podáváte fyzicky, musíte tak učinit nejpozději do 2. dubna 2024, pokud elektronicky, tak do 2. května 2024, a pokud ho za vás podává daňový poradce, tak do 1. července 2024.

Jak vysoká je daň z příjmu z prodeje spoluvlastnického podílu nemovitosti?

Daň platíte ze zisku z minulého roku, kam se nepočítá jen zisk za prodej nemovitosti, ale také vaše ostatní příjmy v minulém roce. Daň z příjmů má pak dvě sazby, 15 a 23 %. Do první sazby spadáte tehdy, když váš celkový zisk nepřekročí 36násobku průměrné mzdy (1 582 812 Kč). Pokud překročí, částka, o kterou tento zisk tuto mez přesahuje, spadá již do sazby 23 %.

Když tedy budete mít za rok zisk jen z prodeje spoluvlastnického podílu, který koupíte za 1 milión Kč a prodáte za 3 milióny Kč, z čehož budete mít zisk 2 milióny Kč, 1 582 812 Kč zdaníte 15 % a 417 188 Kč 23 %.

jaká je daň z příjmu z prodeje podílu nemovitosti

Chcete mít daně spojené se spoluvlastnickým podílem v pořádku?

Daně z nemovitosti ze spoluvlastnického podílu je dobré nepodceňovat, zejména v případě prodeje. Možnost vyhnout se jejich platbě vám totiž může ušetřit klidně i statisíce. Pokud pak této tématice nerozumíte, rozhodně se obraťte na odborníky. I drobná investice se tu jednoznačně vyplatí.

Vyplatit se může také i investice do samotného prodeje, který bývá u spoluvlastnického podílu zvláště složitý (více jsme o tom psali již ve článku Jak prodat spoluvlastnický podíl). Například my v Prodampodil.cz nabízíme okamžitý výkup spoluvlastnických podílů, kdy vám jsme schopni vyplatit peníze již do 24 hodin od podpisu smlouvy a zařídit veškerou administrativu i právní náležitosti zdarma. Lehčí to snad být ani nemůže.

 

Zdroje:
https://www.mesec.cz/clanky/priznani-k-dani-z-nemovitostych-veci-jak-je-to-s-podily-chcete-prodavat-ci-stavet-dum/
https://www.kurzy.cz/dane-danova-priznani/dan-z-prijmu-fyzickych-osob.htm
https://www.kurzy.cz/zakony/586-1992-zakon-o-danich-z-prijmu/paragraf-16/

Předchozí článek

Víte, jak se zbavit spoluvlastníka nemovitosti?

Následující článek

Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti

Přečtete si související články

10. ledna 2024

Víte, jak se zbavit spoluvlastníka nemovitosti?

Se spoluvlastníky může být problém a často mohou blokovat dohodu o užívání nemovitosti. Ví...

Přečíst článek
15. listopadu 2023

Víte, co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti?

Víte, co je podílové spoluvlastnictví nemovitosti, jaké má specifika a jak v něm můžete ro...

Přečíst článek
13. listopadu 2023

Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti?

Chcete se zbavit věčných přenic spojených se spoluvlastněním nemovitosti a konečně prodat ...

Přečíst článek