18. března 2024
Zajímá vás, jak na dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti, jaké řešení nabízí soud a zda se vám týkají nějaké daně? Čtěte.
Podílové spoluvlastnictví nemovitosti, kdy se na jejím užíváním musíte s dalšími spoluvlastníky dohodnout, může být často náročné. Nikdo pak ze zákona nemůže být nucený v tomto spoluvlastnictvím setrvat. Zjistěte v článku, jak na dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví, popř. jaké řešení nabízí soud.
Podílové spoluvlastnictví je druh vlastnění jedné nemovitosti, kdy má více vlastníků právo k celé nemovitosti a na jejím užíváním, správě a údržbě se musí dohodnout. Právě nutnost dohodnout se může být příčinou mnoha svárů a zlé krve. Naštěstí ze zákona nikdo v takovém spoluvlastnictví nemusí žít. Jak na zrušení a vypořádání spoluvlastnického podílu k nemovitosti?
Ideální a nejvýhodnější způsob zrušení a vypořádání spoluvlastnictví nemovitosti je dohoda spoluvlastníků. Ta často ale není možná. Další řešení je nalézt dohodu s pomocí mediátora - nezávislého prostředníka. Pokud ale ani to nejde, poslední možností je soudní řešení. Dále se zaměříme na typy dohod a soudních řešení.
Toto řešení je nejjednodušší a nejefektivnější, ale bohužel není často realizovatelné. Jeho základem je, že se všichni spoluvlastníci domluví na způsobu zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k nemovitosti, tj. i k pozemku. Jakou podobu tato domluva nejčastěji má?
Pokud jste tedy například zdědili polovinu nemovitosti, jeden z nejjednodušších způsobů zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví je vyplatit druhého dědice a odkoupit jeho podíl. Více jsme o tom již psali v článku Jak se zbavit spoluvlastníka nemovitosti.
Dohoda musí být v případě nemovitosti ze zákona vždy písemná a její součástí musí být ujednání o způsobu vypořádání spoluvlastnictví. Nelze tedy zrušit spoluvlastnictví bez dohody o způsobu vypořádání.
Dohodu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví lze uzavřít kdykoliv během existence spoluvlastnictví, tedy třeba i po nepravomocném rozhodnutí soudu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Nová vlastnická práva vznikají až jejich zápisem do katastru.
Pokud nebyla dohoda mezi spoluvlastníky možná, můžete se obrátit s žádostí o zrušení podílového spoluvlastnictví na soud. Zde máte tři možnosti.
Jde o takové vypořádání se se spoluvlastníky, kdy soud při stanovení náhrady nepřihlíží pouze k obvykle ceně celé nemovitosti a k velikosti podílů spoluvlastníků, ale také k vzájemným pohledávkám a kompenzačním námitkám účastníků. Do vypořádání se tedy započítávají i investice účastníků do společné věci nebo jejich společný závazek, který vznikl v souvislosti s pořízením dané nemovitosti. Takový přístup ale musí navrhnout jeden z účastníků vypořádání.
Ze zákona máte 15denní lhůtu na podání odvolání od momentu, kdy jste byli o výsledku soudu a možnostech odvolání informováni. Pokud byste však informování nebyli nebo byste byli informování špatně, můžete se odvolat do 3 měsíců od doručení soudního rozhodnutí.
Náklady na řízení nelze odhadnout, protože soudní řízení může mnohdy trvat i několik let. Náklady na toto řízení si každý účastník platí sám. V případě ale že některý z účastníků dělá obstrukce nebo jinak znesnadňuje soud, může mu soud přiřknout povinnost zaplatit náklady řízení i za jiného z účastníků.
Hypotéku lze použít na vypořádání spoluvlastnictví. Také zde můžete ručit nemovitostí. Banka ale peníze vyplatí až po podání návrhu na vklad zástavního práva na nemovitost na katastr.
Často se může stát, že jeden ze spoluvlastníků podílů nemovitosti se dostane do exekuce a je mu přikázáno, aby prodal svůj podíl. Nemějte strach, o svůj podíl ani nemovitost nepřijdete. Řešení je, že můžete od spoluvlastníka za spolupráce s exekutorem podíl odkoupit, popř. ho koupit v dražbě nebo od nového vlastníka.
V případě zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví se vám mohou týkat dvě daně: daň z příjmu, pokud jste podíl prodali, a daň z nemovitých věcí, pokud jste získali podíl.
Více jsme o daních psali ve článku Jakou daň platíte ve spojitosti se spoluvlastnickým podílem nemovitosti.
Zde se jedná o speciální situaci, protože nejde o klasický spoluvlastnický podíl, ale o podíl, který dává nárok k pronájmu družstevního bytu. Pokud pak jste z družstva vyloučeni, družstvo vám musí zaplatit za tento podíl. Podle zákona je pak výše tohoto vypořádání rovno výši pořízení daného podílu.
V případě nesvárů mezi spoluvlastníky se tedy snadno může stát, že budete u soudu bojovat o nápravu situace klidně i několik roků. Zejména v takových případech může být snazší spoluvlastnický podílu na nemovitosti prodat. Jedním z řešení je i okamžitý výkup podílu nemovitosti. Jaké jsou jeho výhody?
S okamžitým výkupem podílu ho prodáte v řádech hodin a peníze dostanete do 24 hodin od podpisu kupní smlouvy. Nemusíte se navíc starat o právní a administrativní náležitosti, které za vás uděláme zdarma. To vše je vykoupeno o trochu nižší, ale stále férovou cenou, která dosahuje až 92 % z tržní ceny podílu. Zbavíte se tím ale jednou pro vždy všech starostí a přidružených nákladů za klidně i roky souzení.
Chcete prodat spoluvlastnický podíl rychle a bez starostí?
Ozvěte se námPředchozí článek
Jakou daň z nemovitosti platíte u spoluvlastnického podílu?
Následující článek
Kdy prodat podíl nemovitosti v roce 2024?
Víte, jakou daň z nemovitosti platíte v případě vlastnění, koupě nebo prodeje spoluvlastni...
Se spoluvlastníky může být problém a často mohou blokovat dohodu o užívání nemovitosti. Ví...
Chcete se zbavit věčných přenic spojených se spoluvlastněním nemovitosti a konečně prodat ...