Zdědění podílu nemovitosti: co s tím?

17. června 2024

Budete dědit nebo jste zdědili spoluvlastnický podíl nemovitosti? Zjistěte, co s ním i jak se vypočítává zákonný dědický podíl, kdo dědí družstevní podíl apod.

Dědíte nebo budete dědit spoluvlastnický podíl nemovitosti? Zjistěte, co s ním i jak vypočítat zákonný dědický podíl, co je dohoda o vyplacení dědického podílu, kdo dědí družstevní podíl i mnoho dalšího.

Dědění je důvodem ke smutku, radosti i starostem

Dědění je velmi náročný okamžik v životě každého člověka. Je to poslední tečka za smrtí blízkého, může vám pomoci k majetku, ale zároveň se kvůli němu mohou ještě prohloubit spory v rodině. Stačí málo, třeba když dle zákona získá majetek někdo, kdo by si ho morálně nezasloužil. Tyto problémy pak mohou nejvíce vyeskalovat v situaci, kdy ve více lidech zdědíte nemovitost a společně máte rozhodovat o jejím užívání.

Z jakého důvodu můžete dědit?

Dědit můžete díky dědické smlouvě, závěti nebo dle zákona. Oč jde?

  • Dědění z důvodu dědické smlouvy – s pomocí dědické smlouvy se může zůstavitel (označení zesnulého) domluvit s dědicem na tom, co bude dědit.
  • Dědění skrze závěť – v tomto dokumentu zůstavitel určí, komu odkáže svůj majetek.
  • Dědění dle zákona – pokud zůstavitel nezhotovil závěť ani dědickou smlouvu, dědíte majetek dle zákona.

Jak vypočítat zákonný dědický podíl?

Při dědění, které není zajištěno dědickou smlouvu nebo závětí, zjistíte svůj zákonný dědický podíl dle posloupnosti skupin, přičemž v dané skupině si vždy rozdělujete dědictví rovným dílem. Pokud z nějakého důvodu nemůžete majetek rozdělit podle dané skupiny, klesáte o skupinu níže a opět rozdělujete rovným dílem. Tento rovný dědický podíl se počítá jak z nemovitého, tak movitého majetku i financí.

Jak vypadá posloupnost dědických skupin dle zákona?

  1. Děti, manžel, manželka – pokud některé z dětí nemůže dědit, dědí jeho potomek. Pokud pak byl pár bezdětný, majetek si rovným dílem rozdělí následující skupina.  
  2. Manžel, manželka, rodiče a osoby z domácnosti – toto pravidlo platí, pokud zde je manžel, manželka nebo rodiče, které mohou dědit. V opačném případě dědictví rozdělujete podle další skupiny.
  3. Sourozenci a osoby z domácnosti – když sourozenci nežijí, mohou dědit jejich děti. Pokud nikdo z nich není, dědí další skupina atd.
  4. Prarodiče zůstavitele
  5. Prarodiče rodičů zůstavitele
  6. Vnuci sourozenců zůstavitele (prasynovci a praneteře) a děti prarodičů (tety a strýcové)
  7. Stát – pokud nikdo z výše zmíněných osob neexistuje, dědictví dostane stát.

Osoby z domácnosti jsou zde definovány tak, že musí žít se zemřelým ve společné domácnosti alespoň 1 rok před jeho smrtí a starat se o společnou domácnost nebo na něm být závislé výživou.

Z dědictví jsou pak vyřazení tzv. nezpůsobilí dědicové. Takto jsou označeni lidé, kteří se proti pozůstalému provinili nějakým trestným činem, jsou vyděděni nebo se jich týká jiná zákonná výjimka.

V případě, že je zde závěť nebo dědická smlouva, existuje i institut povinného dílu. Podle něj má každé nevyděděné dítě nebo jeho potomek v případě, že nedědí, právo na minimální podíl z pozůstalosti, popř. jeho peněžní ekvivalent.

Každý, kdo byl v době úmrtí nezletilý dědic a splňoval výše zmíněná pravidla, pak musí získat nejméně ¾ ze svého zákonného dědického podílu. Zletilý dědic splňující tyto pravidla musí získat nejméně ¼ ze svého zákonného dědického podílu.

posloupnost dědictví

Co je započtení na dědický podíl?

Často se v závěti můžete setkat s tzv. započtením na dědický podíl. To znamená, že to, co jste dostali od zůstavitele za jeho života, může být výslovně započteno do vašeho dědického podílu. Dědický podíl se tedy sníží o hodnotu tohoto daru. Když jste tedy získali za života zůstavitele více, než je váš podíl, víc již nedostanete. Rozhodně ale také nebudete muset nic vracet.

Kdo dědí družstevní podíl?

Družstevní podíl stejně jako jakýkoliv jiný majetek dědíte dle dědické smlouvy, závěti nebo zákona. Primární právo na jeho zdědění v případě nepřítomnosti jakékoliv smlouvy mají děti a zákonný partner. Následně se dědí dle již výše zmíněných skupin.

Co je to dohoda o vyplacení dědického podílu z nemovitosti?

Dohoda o vyplacení dědického podílu z nemovitosti je soukromá dohoda právoplatných dědiců na tom, kdo a co bude dědit, zde specificky, kdo získá váš podíl na nemovitosti a vyplatí vás. Zákonní dědicové se totiž vždy mohou dohodnout na jiném než zákonném rozdělení pozůstalosti.

S touto dohodou ale vždy musí všichni souhlasit. Jenže často s výkupem nesouhlasí, na vykoupení nemají peníze nebo o podíl nemají zájem. Více o spoluvlastnictví jsme již psali ve článku Co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti. Tehdy vám podíl chtě nechtě zůstane.

dohoda o vyplacení dědického podílu

Z výše napsaných řádků tedy jasně vyplývá, že málokdy dědíte sami a že v případě dědění nemovitosti můžete často zdědit spoluvlastnický podíl nemovitosti. Co pak s takovým spoluvlastnickým podílem nemovitosti?

Jak se zbavit spoluvlastnického podílu nemovitosti?

Se spoluvlastnickým podílem nemovitosti se pojí několik problémů. Protože vám dává právo „jen“ na spolurozhodování o užívání nemovitosti, může být zdrojem mnohé frustrace a sporů. Proto také o takový podíl není příliš zájem a často se prodává výrazně pod cenou. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se ho spolu s problémy zbavit. Jaké jsou?

Jak výhodně prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti?

  • Prodej celé nemovitosti – dohodnete se s ostatními spoluvlastníky, prodáte nemovitost jako celek a peníze si rozdělíte.
  • Prodej podílu spoluvlastníků – nabídnete svůj podíl ostatním spoluvlastníkům.
  • Odkup podílu od spoluvlastníků – také můžete vykoupit ostatní podíly a nemovitost opět prodat jako celek.
  • Zbavení se podílu soudní cestou – podílu se můžete pokusit také zbavit soudní cestou, kdy může soud rozhodnout, že za podíl dostanete adekvátní náhradu, donutit vás rozdělit nemovitost nebo nemovitost prodat v dražbě.
  • Prodej spoluvlastnického podílu třetí straně – podíl můžete nabídnout i zájemci z vnějšku. Zde ale obvykle počítejte s nízkou cenou.

Problém těchto řešení je ale fakt, že se na nich často musíte domluvit se spoluvlastníky. Pokud ale již při užívání domluva vázla, nejspíš bude váznout i zde. Více jsme o tom psali ve článku Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti a Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti. Co pak?

Zkuste okamžitý výkup spoluvlastnického podílu

Záchrannou před frustrací z vlastnění podílu, která je zároveň rychlá a komfortní, je okamžitý výkup spoluvlastnického podílu. Oč jde? Jde o službu, díky níž okamžitě prodáte spoluvlastnický podíl, zdarma za vás uděláme veškerou administrativu a postaráme se i o možné právní komplikace.

Díky okamžitému výkupu spoluvlastnického podílu nemovitosti tak můžete mít z krku všechny problémy do 24 hodin od podpisu smlouvy, kdy také získáte peníze v hotovosti nebo na účet. Rychlost a vyřešení veškerých problémů a potřebných náležitostí je tu vykoupeno jen o trochu nižší cenou, stále však velmi férovou. Půjdete do toho?

Vykupujeme podílu z nemovitosti

Chcete prodat spoluvlastnický podíl rychle a bez starostí?

Ozvěte se

Předchozí článek

Jak na oceňování spoluvlastnických podílů?

Následující článek

Zjistěte vše o výkupu spoluvlastnického podílu nemovitosti

Přečtete si související články

18. března 2024

Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti

Zajímá vás, jak na dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti, ...

Přečíst článek
15. listopadu 2023

Víte, co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti?

Víte, co je podílové spoluvlastnictví nemovitosti, jaké má specifika a jak v něm můžete ro...

Přečíst článek
13. listopadu 2023

Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti?

Chcete se zbavit věčných přenic spojených se spoluvlastněním nemovitosti a konečně prodat ...

Přečíst článek