8. dubna 2025
Zjistěte v článku vše potřebné o věcném břemenu (nejen užívání) ke spoluvlastnickému podílu, jak ho například na podíl vložit nebo jak ho vymazat.
Máte věcné břemeno (např. užívání) ke spoluvlastnickému podílu na nemovitosti a chcete vědět, oč jde? Nebo vás zajímá, jak třeba takové věcné břemeno odstranit nebo na spoluvlastnický podíl vložit? Pak čtěte náš další článek.
Věcné břemeno definované Novým občanským zákoníkem č. 89/2012 Sb. ukládá vlastníkovi nemovitosti zákonnou povinnost buď něco strpět (služebnost), nebo něco aktivně konat (reálné břemeno) ve prospěch jiné osoby či nemovitosti. Věcné břemeno se týká nemovitosti, nikoliv vlastníka, a platí tedy nehledě na vlastníka.
Věcné břemeno tedy může výrazně ovlivnit užívání nemovitosti, její prodejnost i její cenu na trhu. Ostatně kdo by si chtěl koupit za plnou cenu nemovitost, kde bude nějak omezován?
Typickým příkladem věcného břemena je věcné břemeno užívání, které dá určitým osobám právo doživotního bydlení v dané nemovitosti. Často jde o rodiče nebo prarodiče, kteří ještě za svého života darovali nemovitost svým dětem nebo vnoučatům. Věcným břemenem si pak pojistili dožití, nehledě na to, kdo bude nemovitost vlastnit.
Protože věcné břemeno trvá bez ohledu na změnu vlastníka, používá se především k řešení situací, které musí přetrvat i po prodeji nemovitosti nebo změně nájemníka.
Věcné břemeno ke spoluvlastnickému podílu na nemovitosti je klasické věcné břemeno na nemovitosti. Spoluvlastnický podíl je pouze určitý druh vlastnění nemovitosti, přičemž vše spojené s nemovitostí se týká i tohoto podílu. Více jsme o podílovém spoluvlastnění psali ve článku Co je podílové spoluvlastnění nemovitosti.
Tato situace může vzniknout například darováním. Rodiče darují ještě za svého života svým dětem nemovitost, přičemž každému darují pouze spoluvlastnický podíl nemovitosti. To, že budou moci v nemovitosti dožít, si pak zajistí věcným břemenem užívání. Díky tomu rozdělí spravedlivě i nedělitelnou nemovitost, třeba byt, a zajistí si tam dožití.
Na jeden spoluvlastnický podíl věcné břemeno vložit nelze, protože se vždy týká nemovitosti jako celku. Lze vložit jen na nemovitost jako na celek, pokud s tím všichni vlastníci nemovitosti souhlasí. Tehdy pak věcné břemeno omezuje i všechny podílové spoluvlastníky nemovitosti.
K vložení věcného břemena na nemovitost potřebujete například darovací smlouvu, kde je zanesené, nebo dohodu se spoluvlastníky nemovitosti. Tuto listinu následně spolu s návrhem na vklad vložíte na katastr nemovitostí a po schválení je na nemovitosti i všech podílech věcné břemeno. Za službu si katastr účtuje 2 000 Kč.
Když chcete vymazat věcné břemeno ze spoluvlastnických podílů, musíte ho vymazat z celé nemovitosti. K tomu potřebujete nejčastěji stvrzení, že ten, v jehož zájmu bylo vytvořeno, s tím souhlasí, například dohodu. Tuto listinu následně spolu s Návrhem na vklad vložíte na katastr nemovitostí a po schválení je věcné břemeno pryč. Za službu si katastr účtuje 2 000 Kč.
Informaci o věcném břemenu na nemovitosti, tj. i na spoluvlastnickém podílu, zjistíte v katastru nemovitostí. Zde můžete nahlížet do listu vlastnictví dané nemovitosti, kde jsou informace o věcných břemenech na dané nemovitosti. Naleznete je v listu vlastnictví v oddíle B1 a C. Výpis listu vlastnictví si můžete objednat a zaplatit přímo na stránkách katastru. Nahlížet můžete bez registrace a zdarma.
Věcné břemeno vždy omezuje nakládání s nemovitostí, a tím snižuje její prodejní cenu i prodejní cenu podílu nemovitosti. V některých případech může činit nemovitost i její podíly neprodejné. Proto je lepší se pokusit věcného břemena zbavit. Pokud to nejde a vy chcete podíl rychle prodat, můžete využít službu Okamžitý výkup podílu. S pomocí této služby prodáte ihned a peníze získáte již do 24 hodin od podpisu prodejní smlouvy. Za podíl pak často získáte až 92 % z jeho tržní ceny. A to jde.
Máte dlouhodobé problémy se spoluvlastněním nemovitosti nebo potřebujete rychle peníze? Ob...
Víte, co je podílové spoluvlastnictví nemovitosti, jaké má specifika a jak v něm můžete ro...
Chcete se zbavit věčných přenic spojených se spoluvlastněním nemovitosti a konečně prodat ...