Dražba spoluvlastnického podílu. Je to výhodné?

9. prosince 2024

Hrozí vám dražba spoluvlastnického podílu nemovitosti nebo jen chcete vědět, oč jde? Objevte, co to je, její výhody a nevýhody i to, jak se jí vyhnout.

Zajímá vás, co je a kdy vám hrozí dražba spoluvlastnického podílu na nemovitosti, nebo vám již přímo hrozí? Zjistěte v článku, oč jde, jaké má tento způsob prodeje spoluvlastnického podílu výhody a nevýhody i jak se mu vyhnout.

Co je dražba spoluvlastnického podílu nemovitosti?

Dražba je způsob prodeje movitého nebo nemovitého majetku, při kterém není stanovena prodejní cena, ale pouze minimální vyvolávací cena. Zájemci pak k této ceně přihazují a zájemce s nejvyšším příhozem se stane novým vlastníkem dané věci.

Dražba může být dobrovolná nebo nedobrovolná a může být uskutečněna na návrh vlastníka (dobrovolná) nebo třeba exekutora a insolvenčního správce (nedobrovolná). Výhoda dražby oproti klasickému prodeji je to, že se stanete majitelem spoluvlastnického podílu na nemovitosti ihned po konci dražby a uhrazení financí.

Kdy hrozí dražba spoluvlastnického podílu nemovitosti?

Jsou nejčastěji čtyři případy, kdy se může váš podíl dostat do dražby: dáte ho tam sami, jste v exekuci, v insolvenci nebo z důvodu zrušení a vypořádání spoluvlastnictví nemovitosti. Pojďme se na ně podívat blíž.

Situace, ve kterých vám hrozí dražba:

  • Prodej skrze dražbu - v tomto případě se pokusíte sami prodat spoluvlastnický podíl dražbou. Její výhoda je, že to může být rychlejší a výhodnější prodej než ten klasický. Problém ale je, že aby se dražba vyplatila, musí být o podíl velký zájem a sejít se dostatek zájemců, kteří budou na dražbu přihazovat a minimální vyvolávací cenu navýší na požadovanou prodejní cenu.
  • Exekuční dražení spoluvlastnického podílu - exekutor při vyhlášení exekuce může určit, že budete dluhy splácet měsíčními srážkami z platu i prodejem majetku dražbou. Právě takto se do dražby může dostat i váš spoluvlastnický podíl. Jenže takový prodej není vůbec výhodný. Nejenže v dražbě začíná podíl na ⅔ z tržní ceny, ale ze zisku budou stržené i vysoké poplatky dražebníka a exekutora. Více jsme o tom psali třeba již ve článku Co dělat, když je váš spoluvlastnický podíl v exekuci.
  • Insolvenční dražení spoluvlastnického podílu - také v insolvenci, která je vedle exekuce dalším způsobem, jak splácet dluhy, se váš podíl může dostat do dražby. Nebývá to ale tak časté, protože insolvenční správce má na rozdíl od exekutora povinnost prodat majetek za maximum.
  • Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti - poslední případ je situace, kdy se nejste schopni dohodnout na užívání nemovitosti ani na způsobu zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti. Tehdy se může spor dostat až k soudu, jenž má pravomoc poslat nemovitost na vydražení a zisk rozdělit mezi spoluvlastníkům. Také v tomto případě není vydražení ten nejvýhodnější druh prodeje a hrozí, že prodáte pod cenou. Více jsme o tom psali ve článku Co je zrušení a vypořádání spoluvlastnického podílu nemovitosti.

Jaké jsou výhody a nevýhody dražby spoluvlastnického podílu?

Vyplatí se dražit spoluvlastnický podíl nemovitosti, nebo je třeba se mu zdaleka vyhnout?

Výhody dražby podílu jsou:

  • Transparentní proces - pro obě strany je tento prodej zcela transparentní - jasně určuje, kdo nemovitost získá, za jakých podmínek a kdy.
  • Možnost prodat za víc - zejména v případě, když uděláte profesionální prezentaci a propagaci podílu a na trhu je převis poptávky nad nabídkou, máte šanci přilákat na dražbu mnoho zájemců a získat zajímavou cenu. Jenže v opačném případě můžete velmi snadno prodat za málo.
  • Rychlost prodeje - zatímco u klasického prodeje byste museli vyjednávat s každým prodávajícím, zde tuto fázi přeskočíte, čímž se prodej velmi urychlí.

Nevýhody dražby podílu jsou:

  • Velká šance prodeje pod cenou - zejména nucená dražba v exekuci může přinést hořké zklamání. Vyvolávací cena tam začíná na ⅔ z tržní ceny a velmi vysoké poplatky exekutorovi a dražebníkovi spolykají velký kus zisku. Výnos z takové dražby pak bývá hluboce pod tržní cenou a je dobré se jí obloukem vyhnout.
  • Vyšší náklady na prodej - dražbu může pořádat pouze dražebník se zápisem v obchodním rejstříku a s koncesí od Ministerstva pro místní rozvoj. Ten si pak za její pořádání často účtuje 4-7 % z vydražené částky, což je často více než kolik si například za prodej účtuje realitní kancelář.

výhody nevýhody dražby

Nejlepší je se dražbě podílu vyhnout

Z výše zmíněných důvodů je dražba výhodná jen tehdy, když máte hodně zájemců. Jak už jsme ale psali třeba v článku Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti, o podíly příliš zájem není. Dražbě je tedy vhodné se obloukem vyhnout, zejména té nucené (exekuce a insolvence). Co ale dělat tehdy, když vám hrozí nebo chcete podíl rychle prodat?

Jaké jsou výhodnější alternativy k dražbě?

Existují tři výhodnější alternativy k dražbě, kterými je samoprodej, prodej skrze realitní kancelář nebo okamžitý výkup nemovitosti. O co jde?

  • Samoprodej - tato varianta je nejsložitější a trvá nejdéle. Podíly se totiž obvykle dobře neprodávají a mají o ně zájem spíš jen spekulanti. Prodáte ho tedy pravděpodobně za dlouho a za málo.
  • Prodej skrze realitní kancelář - s realitní kanceláří to bude jen o trochu lepší než v případě samoprodeje. Jenže ani ona nezmění to, že o podíly mají zpravidla zájem pouze spekulanti. Možná skrze ni prodáte za víc a o trochu rychleji, ale zároveň jí zaplatíte provizi ve výši 3-5 %. Pokud jste navíc v exekuci nebo insolvenci a potřebujete prodat ihned, ani realitní kancelář vám nepomůže.
  • Okamžitý výkup nemovitosti - tato varianta je nejrychlejší a nejjednodušší. Vhodná je zejména v situacích, kdy jste v insolvenci nebo exekuci. Výkup je totiž zpravidla okamžitý a vykupující firmy mají právníky a finanční a realitní experty, kteří si se vším poradí. Nevýhoda je pouze nižší cena, ale proti zisku z nucené dražby je stále férová.

Vykoupíme podíly z nemovitosti

Chcete prodat spoluvlastnický podíl rychle a bez starostí?

Ozvěte se nám

Vyhněte se dražbě s odborníky

Nucené dražby v exekuci nebo v insolvenci jsou nejhorší způsob prodeje, vždy je proto výhodnější sáhnout po okamžitém výkupu nemovitosti. Například my v Prodampodil.cz ihned vykoupíme váš podíl a do 24 hodin od podpisu smlouvy vám dokážeme poslat peníze na účet. Výkup navíc dokážeme uskutečnit často až za 92 % tržní hodnoty podílu.

A jelikož disponujeme odborníky na nemovitosti, právo i finance, poradíme si i s těmi nejsložitějšími problémy. Součástí výkupu je také řešení vašich současných problémů. Pokud je tedy podíl v exekuci nebo třeba v zástavě, pomůžeme vám vyřešit i to. Více jsme o tom psali ve článku Zjistěte vše o výkupu podílu nemovitosti.

Chcete okamžitě a bez starostí prodat podíl na nemovitosti? Ozvěte se.

Předchozí článek

Jak se bránit proti nadužívání spoluvlastnického podílu nemovitosti?

Přečtete si související články

10. září 2024

Co dělat, když je podíl na nemovitost v exekuci?

Co vám hrozí, když se ocitne spoluvlastnický podíl dalšího spoluvlastníka vaší nemovitosti...

Přečíst článek
24. června 2024

Zjistěte vše o výkupu spoluvlastnického podílu nemovitosti

Máte dlouhodobé problémy se spoluvlastněním nemovitosti nebo potřebujete rychle peníze? Ob...

Přečíst článek
13. listopadu 2023

Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti?

Chcete se zbavit věčných přenic spojených se spoluvlastněním nemovitosti a konečně prodat ...

Přečíst článek