Jak na pronájem spoluvlastnického podílu?

7. března 2025

Zajímá vás, jak na pronájem nemovitosti v podílovém spoluvlastnictví. Zjistěte, jak správně vyřešit nájem spoluvlastnického podílu.

Zdědili jste nebo jste rozvodem či společnou stavbou získali spoluvlastnický podíl nemovitosti a chtěli byste ho pronajmout, ale nevíte, jak na to, nebo zda je to vůbec možné? Pak jste tu správně. Zjistěte, jak na pronájem spoluvlastnického podílu nemovitosti nebo rovnou celé nemovitosti v podílovém spoluvlastnění.

Jaké jsou problémy se spoluvlastněním nemovitosti?

Problém se spoluvlastněním nemovitosti je zejména ten, že každý spoluvlastník má právo k celé nemovitosti a o jejím užívání i správě všichni spoluvlastníci hlasují. Nejde tedy o to, že s polovičním podílem nemovitosti máte právo na půlku její výměry, ale spíše na půlku každého metru čtverečního.

Na právech a povinnostech se následně spoluvlastníci vždy podílejí v míře, kterou určuje velikost jejich spoluvlastnického podílu. Při hlasování se tedy odvozuje váha hlasu od velikosti spoluvlastnického podílu daného vlastníka. Vlastník s ⅔ podílem si proto může v některých případech prosadit svou. Více jsme o tom psali v článku Co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti.

Jak pronajmout spoluvlastnický podíl nemovitosti?

Samotný spoluvlastnický podíl nelze pronajmout, nemá žádné jasné určení, můžete však pronajmout nějakou část spoluvlastněné nemovitosti nebo nemovitost jako celek. Jenže na tom se musíte vždy dohodnout s ostatními spolumajiteli. Jak na takovou dohodu?

Jak se dohodnout na nájmu spoluvlastnického podílu nemovitosti?

To, že budete část nemovitosti nebo celou nemovitost pronajímat, musíte schválit oficiálním hlasováním. Bez toho by mohlo docházet později k mnoha sporům.

Druhy hlasování jsou:

  • Běžná správa - při rozhodování o běžných věcech, které nikoho neomezí (údržba, pronájem apod.), potřebujete k jejich odsouhlasení pouze nadpoloviční většinu hlasů.
  • Významné záležitosti - pokud rozhodujete o změně účelu nemovitosti nebo o něčem, co může výrazně zhoršit nebo zlepšit její užívání, například o rekonstrukci, potřebuje alespoň dvoutřetinovou většinu hlasů.
  • Zásadní věci - pokud pak rozhodujete třeba o prodeji nemovitosti, ručení touto nemovitostí při sjednávání hypotéky apod., potřebuje všechny hlasy.

Pronájem patří k běžné správě a potřebujete k němu alespoň nadpoloviční většinu hlasů. Jenže problém je, že když jsou jen dva vlastníci s ½ podíly na nemovitosti, tehdy musí pronájem odsouhlasit oba. To může vést i k situaci, kdy se nedohodnou. Více jsme o tom psali ve článku Víte, co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti.

Co dělat, když se nejste schopni na pronájmu dohodnout?

Protože je k pronájmu i jen části nemovitosti vždy třeba nadpoloviční souhlas všech, často se může stát, že se nedohodnete. Rozhodně pak nedoporučujeme pronajímat za zády spoluvlastníků, můžete se snadno dostat k soudu.

Kdy vám hrozí náhrada za nadužívání nemovitosti?

Pokud byste bez hlasování pronajali část nemovitosti a měli peníze z pronájmu, spoluvlastník po vás může chtít náhradu za nadužívání nemovitosti nad rozsah vašeho podílu. Pokud tuto finanční náhradu odepřete, jedná se o bezdůvodné obohacení a hrozí vám soud. Pozor na to. Více jsme o tom psali ve článku Jak se bránit proti nadužívání spoluvlastnického podílu na nemovitosti.

Co dělat s podílem, když ho nemůžete využít podle sebe?

Když se vám nepovede nemovitost pronajmout a je vám to na obtíž, můžete se pokusit o dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti. Cílem této dohody je sjednat s ostatními spoluvlastníky způsob, jakým zrušíte a vypořádáte podílové spoluvlastnictví nemovitosti. Půjdete tak vlastní cestou. Nejčastěji může jeden spoluvlastník koupit podíly všech ostatních spoluvlastníků a nemovitost tím připadne kompletně do jeho vlastnictví.

V některých případech můžete přikročit k rozdělení spoluvlastněné nemovitosti, kdy si každý vezme její část. Podmínkou pak je, že nesmí utrpět její funkce. Nejčastěji a nejjednodušeji tak můžete rozdělit pozemek. Nakonec můžete přikročit také k prodeji celé nemovitosti, kdy si získané peníze rozdělíte v závislosti na velikosti vašeho podílu.

Bohužel často ani jedna z možností není proveditelná. Tehdy se můžete obrátit na soud, ale ten může trvat i několik let - více třeba v článku Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti nebo Jak se zbavit spoluvlastníka nemovitosti. Copak ale s podílem, pokud se nejste schopni dohodnout na užívání, ani na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti?

Prodej spoluvlastnického podílu nemovitosti třetí osobě

Poslední možnost je prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti někomu třetímu. Problém tu však je, že o podíly není zpravidla zájem. Ostatně kdo by chtěl podíl nemovitosti, na jejímž užívání jste se nedokázali dohodnout? Naštěstí je i tu pomoc. Tím je okamžitý výkup spoluvlastnického podílu.

Na trhu existují specializované firmy, které takové situace znají jako své boty a spoluvlastnický podíl od vás vykoupí do několika dní a za cenu často jen o deset či dvacet procent nižší než je jeho tržní hodnota. Pro takové firmy zpravidla není problém ani to, když je spoluvlastnický podíl spojený s dalšími komplikacemi, jako jsou třeba dluhy, exekuce, věcné břemeno nebo hypotéka. Více jsme o tom psali ve článku Zjistěte vše potřebné o okamžitém výkupu podílu.

Vykoupíme podíl vaší nemovitosti

Chcete prodat spoluvlastnický podíl rychle a bez starostí?

Ozvěte se nám

Přesně tak to je i u nás v Prodampodil.cz, kde se navíc můžeme chlubit jedněmi z nejlepších služeb na trhu. Peníze získáte již do 24 hodin od podpisu kupní smlouvy, vyplatíme vám až 92 % z tržní ceny podílu a zdarma se postaráme o všechnu administrativu i problémy s ním spojené (dluhy, exekuce, hypotéka apod.). Na vás bude jen podpis smlouvy. Jdete do toho? Ozvěte se nám.

Předchozí článek

Dražba spoluvlastnického podílu. Je to výhodné?

Následující článek

Kdy prodat podíl nemovitosti v roce 2025?

Přečtete si související články

18. listopadu 2024

Jak se bránit proti nadužívání spoluvlastnického podílu nemovitosti?

Chcete vědět, kdy váš spoluvlastník nadužívá podíl nemovitosti a kdy máte nárok na náhradu...

Přečíst článek
24. června 2024

Zjistěte vše o výkupu spoluvlastnického podílu nemovitosti

Máte dlouhodobé problémy se spoluvlastněním nemovitosti nebo potřebujete rychle peníze? Ob...

Přečíst článek
18. března 2024

Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti

Zajímá vás, jak na dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti, ...

Přečíst článek