18. listopadu 2024
Chcete vědět, kdy váš spoluvlastník nadužívá podíl nemovitosti a kdy máte nárok na náhradu za takové užívání spoluvlastnického podílu? Čtěte.
Máte spoluvlastnický podíl na nemovitosti, ale nejste si schopni prosadit své? Může se jednat o nadužívání spoluvlastnického podílu nemovitosti a vy máte nárok na náhradu za tento druh užívání spoluvlastnického podílu. Oč jde?
Při podílovém spoluvlastnictví nemovitosti je nejčastější problém domluvit se na její správě a užívání s ostatními spoluvlastníky. Každý ze spoluvlastníků má totiž právo k celé nemovitosti a vlastní její ideální podíl. Nevlastní tedy nějakou určitou část nemovitosti. Na užívání a správě se následně všichni domlouvají hlasováním, přičemž váha hlasu je tím větší, čím větší máte podíl. Více jsme o tom psali ve článku Co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti.
Často se však stane, že jeden z vlastníků bez domluvy s ostatními spoluvlastníky využívá nemovitost nad rozsah svého podílu. Tím pak omezuje práva ostatních vlastníků a jde o nadužívání spoluvlastnického podílu nemovitosti. Jak se proti tomu bránit?
Ideální by bylo domluvit se na spravedlivém užívání nemovitosti. Jenže pokud tu jsou jen dva spoluvlastníci a mají každý jiný názor, nemusí to být vůbec snadné. K rozhodnutí totiž potřebujete většinu. Pokud pak druhý spoluvlastník nemovitost využívá na váš úkor, máte právo na finanční náhradu za omezení spoluvlastnického práva.
Pokud některý ze spoluvlastníků nadužívá nemovitost nad rozsah svého podílu, můžete po něm žádat finanční náhradu. Pokud vám ji odepře, jde z jeho strany o bezdůvodné obohacení a vy se můžete obrátit na soud. Jestliže tedy spoluvlastník nemovitost pronajímá, budete mít nárok na půlku nájmu. Výjimkou z tohoto nároku je situace, kdy má spoluvlastník od vás smlouvu na bezúplatné užívání společné nemovitosti.
Ze zákona můžete chtít náhradu po spoluvlastníkovi. Pokud ale spoluvlastník přenechá nemovitost do užívání třetí osobě bez dohody s ostatními spoluvlastníky, bez rozhodnutí většiny, popř. bez rozhodnutí soudu, můžete žádat náhradu i po uživateli nemovitosti. Proto byste se v roli nájemníka měli vždy přesvědčit, zda pronajímatel má k pronájmu opravdu oprávnění.
Soudit se o finanční náhradu není jediným řešením nepříznivé spoluvlastnické situace. Také můžete požádat o zrušení podílového spoluvlastnictví, zbavit se spoluvlastníka nebo prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti.
Vše rychle a bez starostí. Nechte si ihned poslat nezávaznou nabídku.
Ozvěte se námS prodejem vám pak může pomoci i služba okamžitý výkup spoluvlastnického podílu. Díky ní prodáte ihned až za 92 % z tržní ceny podílu a peníze získáte do 24 hodin od podpisu smlouvy. Takto prodáte i právně problematické spoluvlastnické podíly nemovitostí (se zástavou, s dluhy nebo třeba v exekuci). Rychlejší cesta z problematického spoluvlastnictví snad již není.
Chcete pomoc s prodejem spoluvlastnického podílu nemovitosti? Ozvěte se.
Zajímá vás, jak na dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví nemovitosti, ...
Se spoluvlastníky může být problém a často mohou blokovat dohodu o užívání nemovitosti. Ví...
Chcete se zbavit věčných přenic spojených se spoluvlastněním nemovitosti a konečně prodat ...