Jaké jsou výhody a nevýhody spoluvlastnictví nemovitosti?

17. října 2024

Pořizujete si spoluvlastnický podíl na nemovitosti, dědíte ho nebo se jen zajímáte o výhody a nevýhody spoluvlastnictví nemovitosti? Pak čtěte tento článek.

Chcete si koupit spoluvlastnický podíl na nemovitosti, budete ho dědit nebo již takový podíl máte a zajímá vás, jaké výhody a nevýhody má spoluvlastnictví oproti třeba osobnímu vlastnictví nemovitosti? Pak je tento článek přesně pro vás.

Co je spoluvlastnictví nemovitosti?

Spoluvlastnictví nemovitosti je druh vlastnění nemovitosti, kdy k ní mají vlastnické právo dva a více lidí, popř. právnických osob. Každý z vlastníků pak nevlastní nějakou konkrétně určenou část nemovitosti, ale má právo k celé nemovitosti a vlastní její ideální podíl. Na jejím užívání, údržbě a správě se všichni domlouvají hlasováním.

Pokud rozhodují o běžné věci, stačí nadpoloviční většina, pokud jde o významné změny (rekonstrukce, změna účelu nemovitosti) je třeba mít alespoň dvoutřetinový souhlas, a pokud rozhodují o něčem podstatném, jako je omezení užívání (věcné břemeno, zástavní právo), je třeba jednohlasný souhlas. Více jsme o tom psali ve článku Co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti.

Jaké jsou výhody a nevýhody spoluvlastnictví nemovitosti?

Oproti klasickému osobnímu vlastnictví nebo družstevnímu vlastnictví má spoluvlastnictví nemovitosti několik výhod a nevýhod. Jaké jsou?

Výhody spoluvlastnictví nemovitosti jsou:

  • Vlastnění jedné nemovitosti více lidmi – Největší výhodou je, že můžete ve více lidech vlastnit jednu nemovitost. Spoluvlastnictví je tedy třeba ideální pro rozdělení jedné špatně dělitelné nemovitosti mezi více dědiců.
  • Právo k celé nemovitosti – Jako spoluvlastník máte vždy právo k celé nemovitosti, k jejímu užívání, správě i údržbě.
  • Snadný způsob rozhodování – O údržbě, správě i užívání rozhodujete ze zákona hlasováním mezi spoluvlastníky. V případě neschopnosti dojít k rozhodnutí vám může pomoci i soud.
  • Sdílení nákladů – Všichni spoluvlastníci zpravidla sdílí náklady na správu, provoz a údržbu nemovitosti. Jako jediný vlastník byste si třeba nemohli dovolit rekonstrukci nemovitosti. Ve dvou a více ji však snáze zaplatíte.
  • Možnost vyšších půjček – Více vlastníků má šanci získat vyšší a výhodnější půjčku nebo hypotéku než jeden vlastník.

Nevýhody spoluvlastnictví nemovitosti jsou:

  • Omezené rozhodovací možnosti – O všem rozhodujete hlasováním, kdy vždy potřebujete minimálně nadpoloviční většinu hlasů, při rozhodování o zásadních změnách pak dokonce jednohlasné rozhodnutí.
  • Riziko konfliktů a dlouhotrvajících sporů – Protože o všem rozhodujete spolu, zejména když máte naprosto různé představy o užívání nemovitosti a jste třeba jen dva vlastníci (musíte být zajedno pro jakékoliv rozhodnutí), můžete se dostat do dlouhotrvajícího a frustrujícího sporu, který dokáže vyřešit až dlouhý soud.
  • Předkupní právo – Pokud jste podíl získali darem nebo děděním, vztahuje se na něj po dobu šesti měsíců od této události předkupní právo. Když tedy budete chtít podíl prodat, musíte ho v této lhůtě nejprve nabídnout spoluvlastníkům. Výjimku máte pouze tehdy, když podíl nabídnete jinému spoluvlastníkovi nebo blízkému příbuznému, jako je manžel, sourozenec, dítě, rodič, prarodič nebo vnuk.
  • Obtížnost prodeje spoluvlastnického podílu nemovitosti – Pokud budete chtít prodat svůj podíl ve spoluvlastnictví nemovitosti, obvykle je to velmi zdlouhavé a nevýhodné. O spoluvlastnické podíly obvykle není přílišný zájem.

Zásadní problémy spoluvlastnictví nemovitosti mají snadné řešení

Jak tedy můžete vidět, spoluvlastnění nemovitosti má spoustu výhod a dvě zásadní nevýhody – společné rozhodování o nemovitosti, které může být frustrující a někdy až nekonečně zdlouhavé, a malý zájem o spoluvlastnický podíl, pokud se ho třeba v takové situaci chcete zbavit. Naštěstí i na to existuje řešení.

Vykoupíme podíl vaší nemovitosti

Vše rychle a bez starostí. Nechte si ihned poslat nezávaznou nabídku.

Ozvěte se nám

Můžete se pokusit o zrušení spoluvlastnického podílu, o zbavení se spoluvlastníka nebo i o prodej spoluvlastnického podílu nemovitosti. S prodejem může pomoci i služba okamžitý výkup spoluvlastnického podílu, s jejíž pomocí ihned prodáte i právně problematický podíl (s dluhy, exekucí apod.) a získáte za něj až 92 % z jeho hodnoty. Není nic lepšího, když hned potřebujete peníze, nebo už nechcete řešit dlouhotrvající spor.

Chcete vědět více o výhodách a nevýhodách spoluvlastnictví nemovitosti, nebo třeba podíl rovnou prodat? Ozvěte se.

Předchozí článek

Co dělat, když je podíl na nemovitost v exekuci?

Následující článek

Jak se bránit proti nadužívání spoluvlastnického podílu nemovitosti?

Přečtete si související články

24. června 2024

Zjistěte vše o výkupu spoluvlastnického podílu nemovitosti

Máte dlouhodobé problémy se spoluvlastněním nemovitosti nebo potřebujete rychle peníze? Ob...

Přečíst článek
15. listopadu 2023

Víte, co je to podílové spoluvlastnictví nemovitosti?

Víte, co je podílové spoluvlastnictví nemovitosti, jaké má specifika a jak v něm můžete ro...

Přečíst článek
13. listopadu 2023

Jak prodat spoluvlastnický podíl nemovitosti?

Chcete se zbavit věčných přenic spojených se spoluvlastněním nemovitosti a konečně prodat ...

Přečíst článek